Konveyör Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?
Konveyör Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?
19/08/2022

Konveyör, her hangi bir malzemenin bir uçtan diğer uca aktarılmasını sağlayan devamlı aktarma mekanizmasıdır. Konveyörlerin hareketi motor gücü, insan gücü ve yer çekimi kuvveti ile sağlanabilir.

Konveyör, taşıma ve aktarma konusunda insan gücünü en aza indirgeyen mekanizmadır. Konveyörler günümüzde her sektörde kullanılmaya başlanmış olup, her sektöre uygun olarak imal edilebilmektedir. Konveyörler kendi içerisinde bir çok gruba ayrılmaktadır. Konveyörler, bunların dışında özel olarak imal edilebilmektedir.

Konveyörlerin ana şasesi Alüminyum Konveyör Profilleri veya ağır malzemelerde çelik olarak imal edilebilmektedir.

Pvc Bantlı Konveyör: Pvc Bantlı Konveyörlerin hareketi motor gücü ile sağlanmaktadır. Pvc Bantlı Konveyörler doğrudan sıcağa maruz kalmayan, bantı zedeleyebilecek ürün taşınmayan sektörlerde tercih sebebidir. Pvc Bant kullanılan konveyörler, diğer bantlara ve diğer konveyör tiplerine göre biraz daha düşük maliyetlerle imal edilmektedir. Pvc Bantlı Konveyörler, Düz Tip, Minyatür, Z Tipi ve L Tipi Konveyörlerde tercih edilir. Pvc Bantlarda renk seçenekleri mevcuttur. Pvc Bant gıdaya uygun değildir ancak Poliüretan bant gıda sektöründe Pvc Bantın yerine tercih edilebilir.

Modüler Bantlı Konveyör: Modüler Bantlı Konveyörler Pvc Banta göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ancak Modüler Bant toz taşıma için uygun değildir. Modüler Bantlı Konveyörlerin hareketi motor gücü ile sağlanmaktadır. Modüler Bantlı Konveyörler, Düz Tip, Minyatür, L Tipi, Z Tipi ve Dönüşlü Konveyörler için uygundur. Modüler Bant modüler olduğundan, ileride yaşanabilecek problemlerde sadece bantın zarar gören kısmının değişmesine imkan verir. Modüler Bantlarda bir çok model mevcuttur.

Zincirli Konveyör: Zincirli Konveyörlerin hareketi motor gücü ve zincir yardımıyla gerçekleşir. Konveyör boyunca dolaşan zincir sayesinde konveyör hareket alır. Zincirler rulo, kova, kap veya doğrudan kancalarla ürüne bağlanarak taşıma gerçekleşir. Zincirli Konveyörler her sektöre uygun olarak imal edilebilmektedir.

Avare Rulolu Konveyör: Avare Rulolu Konveyörlerin hareketi insan gücü ile sağlanır. Kullanılacak alana göre hafif eğimli imal edilerek yer çekimi kuvvetinden de faydalanılabilir. Eğimli Avare Rulolu Konveyörlerde hafif itme kuvveti ile malzeme bir uçtan diğer uca insan gücü en aza indirgenerek taşınabilir. Eğimli olmayan Avare Rulolu Konveyörlerde itme gücüyle yine insan gücü en aza indirgenerek aktarma sağlanır. Avare Rulolu Konveyörler, motor gücü gerektiren konveyörlere göre daha uygun maliyetler ile imal edilebilmektedir.

Akkaya Makina, her türlü konveyör projenizde, 9 yıllık tecrübesi ve uzman kadrosu ile, üretici olmanın verdiği gücü avantaja çevirerek sizlere en uygun maliyetlerle en doğru çözümleri sunmaktadır. Konveyör imalatı ve Otomasyon Sistemleri tamamen kendi bünyesindedir. Konveyör İmalatının yanı sıra Sigma Profil Uygulamaları konusundada çözümler sunmaktadır.

Akkaya Makina’nın kendi yapılanması olan ve kendi bünyesinde bulunan, Konveyör ve Otomasyon Sistemleri’nde sizlere profesyonel çözümler sunmaktadır. Akkaya Makina, konveyör imalatı, konveyör bakım ve onarımı, otomasyon çözümleri, montaj hattı konveyörleri ve özel konveyör projelerinizde çözüm ortağınız olmaktan mutluluk duyar.